Saloni Shrestha egyszer egy fiatal pashmina szövő mellett ült Kasmírban, Indiában, amely a világ egyik legveszélyesebb és leghosszabb ideje fennálló konfliktusövezete. Egy csésze forró Kahwa (fűszerezett helyi zöld tea) mellett a fiatal kézműves azt mondta, hogy “jobban megéri terroristának lenni, mint kézművesnek ezzel a szövőszékkel”.
A kendő ára egy hétre sem adott elég élelemre valót, míg az elkészítése hat hétbe telt, ennek ellenére Saloni ezt kérdezte tőle: „Hogy lehet, hogy a világ legfinomabb gyapjúját megszőni nem volt jövedelmezőbb, mint megölni a lelkiismeretet és az embertársainkat?”
„Nos, nálatok mindig van olcsóbb, géppel készített pashmina a szomszédos országokból, igazán kevesen törődnek az igazi művészettel vagy a kézművesekkel” – válaszolta.
Saloni így alapította meg a Protsaah vállalkozását, amelynek első kollekciója a “Gulmarg” volt, etikusan gyártott sálak a kasmíri Srinagar-völgyből, és amelyet több projekt követett.
A Lhasa kollekció Svájcban tervezett, és Tibet szívéből a Lhásza-völgyből származó kézműves nők által készített ékszerekből áll.
Tibet a világ egyik legelnyomottabb és legzártabb társadalma, az 1950-es kínai megszállás óta. Ma a tibetiek még mindig ellenállnak Kína uralmának és dacolnak az elnyomásával. Rendszeresen elragadják őket az utcáról vagy az otthonukból, majd színlelt perek után börtönbe vetik őket.
A projektet 7 nővel kezdték – a foglyok feleségeivel és anyáival. Az azóta eltelt 3 év alatt több mint 10 nővel dolgoznak már, akik büszkén támogatják a családjukat.
A Zürichben tervezett, kortárs ezüst ékszereket a tibeti mitológia nyolc kedvező szimbólumának geometriája és színei ihlették, és 22 kt arany és rózsa arany bevonattal, féldrágakövekkel kaphatók.