Az etikus gyártásról
Amikor egy-egy nagyobb cég kiírja egy termékére, hogy “planet friendly”, de a termékei 90%-a egyébként nem az, akkor ők nem felelnek meg a fenntarthatóság elvének, ahogyan egyébként egyetlen fast fashion márka sem, ez eleve elvi ellentmondás, hiába is próbálják magukat zöldnek címkézni.
Az etikus gyártás fogalma 3 téma köré csoportosul, amikor egy-egy gyártót vizsgálunk: emberek, bolygó és állatok.
Ami az embereket illeti, a dolgozóknak hivatalos munkaviszonyt és legalább a minimálbért biztosítani kell, valamint normális munkaidőt, egészséges és diszkrimináció-mentes munkakörülményeket, és jogot a szakszervezethez — egyszóval, normális bánásmódot és megfelelő kompenzációt a munkájukért cserében.
Amit a bolygóért tehetnek a gyártók, azok a következők: az üvegházhatású gázok kibocsátásának — és egyáltalán, a gyártásnak, a pazarlásnak — a visszaszorítása, a megfelelő erőforrás-, energiafelhasználás és hulladékgazdálkodás, a felhasznált anyagok és az üzleti modell fenntarthatósága, az erdők, a vizek és a környezet megóvása, vegyszerek ártalmatlanítása stb.
Az állatok jóllétét illetően pedig természetesen nem kísérleteznek rajtuk, valamint ha használnak is állati eredetű anyagokat, például bőrt, gyapjút, azt hogyan, milyen eljárással, illetve vállalták-e az állati termékek csökkentését.
Nézzünk erre konkrét példákat megint a Kozycraze webshopból:
- Az utolsó posztunkban említett CURA® Fashion vezetője, Elsa a ruhatervezés során alapanyagként kendert, organikus pamutot és selymet használ, illetve a kenderbe időnként újrahasznosított műanyagszálakat kever. Minden egyes alapanyaga tanúsítvánnyal rendelkezik, mint például GOTS (Global Organic Textile Standards), OCS (Organic Textile Standards), SBP® és HEMPCEL®.
- Tammy és Muhanad, a Tayf Store tulajdonosai partnernek tekintik azt a mintegy 25 nyugat-törökországi kis faluban élő nőt, akik a félautomata szövőszékeket kezelik, és bojtgurításért, takarószövésért kapják a tisztességes fizetésüket.
- A belga Bazar Bizar cég Indonéziában gyártat bútorokat és egyéb lakberendezési tárgyakat olyan természetes anyagokból, mint például vízi jácint, tengeri fű, rattan, bambusz, de gyakran az elhullott banánleveleket is feldolgozzák. Mivel a tulajdonosok, Pascale és Eddy maguk gondoskodnak a teljes gyártási folyamatról, mindent ők irányítanak a gyártástól a szállításig, így különös figyelmet tudnak fordítani a jó munkakörülményekre, a minőségi készítésre, és tisztességes bért garantálnak a dolgozóiknak.
- A dániai Encoded Design Studio képviselői, Trine és Lone számára is fontos, hogy a Balin gyártott kollekciójuk minőségi és tartós anyagokból készüljenek, garantáltan minősített tikfából, valamint régi autók biztonsági öveiből, amelyek újrahasznosítva hevederként funkcionálnak, és őket is a Fair Trade gyártás jellemzi.
- Az Izlandi Look Cookware lábosai készítése során visszatértek egy olyan hagyományosabb öntési technológiához, amely nem káros a számunkra vagy a környezetünkre, és amellyel mellesleg korábbi öntési hibákat is kiküszöböltek.
- A Studio NVD belga tervezője, Nathalie Van Damme mindig is csodálta a természetet és annak anyagait, ezért alkotta meg a letisztult és fenntartható dizájnját a konyhai étkészleteknek és edényeknek, amelyek a lassú főzés jegyében kihozzák az ételek és kávék, teák ízét.
- A bulgáriai Bebeshore tervezői pedig 100% organikus pamutot használnak minimalista gyerekruháikhoz.
- A horvátországi Cutie Cloud is odafigyel arra, hogy a kiságyai gyártása folyamán ne károsítsa a környezetet, és bár kínai cég, de a Makesure is nagy gondossággal jár el a teljes ellátási lánc során.
- De ugyanígy a tisztességes kereskedelemről szól az, hogy az ugandai Zetu cég minden egyes táskája eladása után afrikai gyerekek oktatását támogatja úgy, hogy nekik SeatPack-et ajándékoz, amely egy mobil tantermi bútorrá alakítható hátizsák.
Mindez garantálja, hogy minden egyes cég termékeit hosszan és jó érzéssel használhatod!
shop
-
Add To Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page Quick View